Kaip sutaupyti pinigų?

Pinigų taupymas yra labai svarbus įgūdis, padedantis optimaliai tvarkyti savo asmeninius finansus bei siekti užsibrėžtų finansinių tikslų.

Tačiau taupymas turi ir daugiau naudų. Pavyzdžiui, jis suteikia finansinio saugumo jausmą, nes padeda apsisaugoti nuo nenumatytų išlaidų. Taupymas taip pat gali padėti įsigyti svarbius pirkinius be paskolų pagalbos. Na ir žinoma, be taupymo nebūtų įmanomas investavimas.

Asmeninių finansų valdymas

Vienas pamatinių bet kokios taupymo strategijos veiksnių – tinkamas asmeninių finansų valdymas.

Pajamų stebėjimas

Pirmasis žingsnis taupymo link – savo finansinės būklės įvertinimas. O tai prasideda nuo pajamų stebėjimo ir apskaitos. Pradžiai reikėtų apskaityti visas savo mėnesio pajamas – atlyginimą, individualios veiklos pajamas, dividendus iš investicijų ar papildomų darbų. Žinodami kokias pajamas tiksliai gaunate, galėsite aiškiau apibrėžti savo biudžetą ir žinosite savo galimybes taupyti.

Išlaidų stebėjimas

Nustačius pajamas, labai svarbu taip pat nustatyti ir suskirstyti savo išlaidas. Nepamirškite įtraukti net ir smulkių išlaidų, pavyzdžiui, kasdienio kavos puodelio ar retkarčiais internetu įsigyjamų prekių. Išlaidų skirstymas į kategorijas padės geriau suprasti, kur išleidžiate savo pinigus ir padės nustatyti sritis, kuriose galite sumažinti išlaidas. Tam tikslui rekomenduojama išlaidas išskirstyti į būtinąsias ir nebūtinąsias. Tačiau jas kategorizuoti galite taip detaliai, kaip tik jums naudinga.

Asmeninio biudžeto sudarymas

Asmeninis biudžetas – tai finansinis planas, padėsiantis jums siekti finansinių tikslų. Atsižvelgdami į savo pajamas ir išlaidas bei jų pagrindu sudarydami savo biudžetą, galėsite lengviau kontroliuoti savo finansus. Žinosite, kiek tiksliai gaunate pajamų, kiek ir kam išleidžiate bei kiek realistiškai galite atsidėti santaupoms. Asmeninio biudžeto sudarymas ne tik leidžia stebėti savo finansus, bet ir skatina finansinę drausmę.

Finansinių ir taupymo tikslų nustatymas

Turint biudžetą ir žinant savo finansinę padėtį, svarbu nustatyti tinkamus taupymo tikslus.

Išsikelti konkrečius taupymo tikslus yra svarbu, nes jie nurodo aiškią kryptį ir suteikia orientyrą, pagal kurį galite valdyti savo išlaidas. Be to, tai taip pat skatina finansinę discipliną. Turėdami konkrečius tikslus, tikėtina lengviau atsispirsite impulsyvioms išlaidoms.

Finansinius tikslus galima suskirstyti į trumpalaikius, vidutinės trukmės ir ilgalaikius tikslus, kurių kiekvienas turi skirtingus terminus ir strategijas. Žinokite savo tikslus ir nustatykite realistišką taupymo planą, kad žinotumėte, kada galite tikėtis sutaupyti tiek, kiek norite ir tam tikslui, kuriam reikia.

Tam tikslui apskaičiuokite, kiek turite sutaupyti kiekvieną mėnesį, kad per nustatytą laiką pasiektumėte savo tikslų. Taip pat labai svarbu periodiškai peržiūrėti ir koreguoti savo tikslus, atsižvelgiant į pasikeitusias pajamas, išlaidas ar kitas gyvenimo aplinkybes.

Patarimai, kaip sutaupyti pinigų

Asmeninio biudžeto ir plano sudarymas – tik pradžia. Tai atlikus svarbu turėti konkrečią strategiją, kaip padidinti savo santaupas.

50 30 20 taisyklė

50/30/20 taisyklė yra paprastas, bet veiksmingas biudžeto sudarymo metodas, kuriuo galite vadovautis taupydami. Ja remiantis turėtumėte savo pajamas paskirstyti taip:

  • 50% savo pajamų skirkite būtiniausiems poreikiams (maistas, mokesčiai, sveikatos išlaidos, nuoma ir kt).
  • 30% – norams (pramogos, hobiai, kitos nebūtinosios išlaidos).
  • 20% – santaupoms ir investicijoms.

Turėdami konkretų taupymo planą ir skirdami pakankamai pinigų ne tik taupymui, bet ir savo norų patenkinimui, jūs tikėtina būsite nuoseklesni savo tikslų siekime. Tačiau verta turėti omenyje, kad čia svarbiausia ne konkrečios proporcijos – 50 30 20 – bet pats jų nustatymas ir nuoseklus vadovavimasis jomis.

Taupumas

Norint sutaupyti pinigų yra labai svarbu ugdyti savo taupumą. Tai reiškia, kad reikėtų suformuoti įpročius, kurie padeda išleisti mažiau pinigų, pavyzdžiui, apsipirkti išpardavimo metu, pirkti tik palyginus prekių kainas ir t.t. Ugdyti savo taupumą galite šiais būdais:

  • Nereikalingų išlaidų mažinimas: peržiūrėkite savo išlaidas ir nustatykite sritis, kuriose išlaidas galima sumažinti arba jų atsisakyti.
  • Apsipirkimas pagal biudžetą: planuokite apsipirkimą iš anksto, naudokitės nuolaidomis, palyginkite prekių ar paslaugų kainas, venkite pirkti lizingu arba naudotis paskolomis.

Taupumas svarbus tuo, kad jis gali gerokai padidinti jūsų santaupas net neuždirbant daugiau nei iki tol.

Įsipareigojimų valdymas

Paskolos ir kreditai gali būti didelė kliūtis siekiant sutaupyti pinigų. Todėl svarbu sudaryti savo įsipareigojimų valdymo ir skolų mažinimo planą.

  • Didelių palūkanų skolų vengimas: pirmiausia, stenkitės vengti paskolų ir kreditų su didelėmis palūkanos, o jei jų jau turite, pirmenybę teikite jų grąžinimui.
  • Refinansavimas: jei turite brangių paskolų, apsvarstykite galimybę pasinaudoti paskolų refinansvimų ir taip sumažinti savo palūkanas ir mėnesio įmokas.
  • Kredito istorija: gera kredito istorija gali sumažinti jūsų paskolos kainą, nes jums gali būti taikomos mažesnės palūkanų normos. Todėl stenkitės ne tik taupyti, bet tuo pačiu ir išlaikyti gerą kredito istoriją: visada laiku apmokėkite sąskaitas ir stenkitės, nevėluokite atlikti kredito įmokų.

Taupymo ir investavimo reguliarumas

Supraskite, kad santaupos gali sudaryti reikšmingą sumą tik tuo atveju, jei taupysite nuolatos ir dalį savo pajamų santaupoms atidėsite su vienodu reguliarumu. Todėl yra labai svarbu laikytis sudaryto plano ir taupymą paversti įpročiu.

Taip pat verta apmąstyti ir investavimą bei investuojant santaupas vadovautis tomis pačiomis gerosiomis praktikomis. Investavimas gali padėti jūsų santaupoms augti greičiau nei tiesiog laikant pinigus banko sąskaitoje. Apsvarstykite įvairias investavimo galimybes, pavyzdžiui, akcijas, obligacijas, investicinius fondus, paskolas ar nekilnojamąjį turtą, atsižvelgdami į savo toleruojamą riziką ir finansinius tikslus.

Gaminkite namuose

Vienas paprasčiausių būdų sutaupyti pinigų – gaminti maistą namuose. Jei sudarydami savo biudžetą ir stebėdami savo išlaidas pastebėjote, kad dažnai pietaujate ar vakarieniaujate ne namie, apsvarstykite galimybę dažniau gaminti namuose. Tam tikslui suplanuokite savaitės patiekalus, sudarykite pirkinių sąrašą ir jo laikykitės, kad išvengtumėte impulsyvių pirkinių ar išlaidavimo maistui.

Transporto išlaidų optimizavimas

Keliaudami stenkitės naudotis viešuoju transportu arba važiuokite dviračiu. Pasirinkus šias alternatyvas vietoj važiavimo automobiliu, galima gerokai sumažinti degalų išlaidas. Į tai ypač svarbu atkreipti dėmesį, jei degalų kainos yra išaugusios.

Interneto ir mobiliųjų programėlių pagalba taupant

Šiandien yra daugybė veiksmingų priemonių, padedančių efektyviai valdyti finansus ir taupyti pinigus. Tai įrankiai nuo biudžeto sudarymo programėlių iki investavimo platformų ir kainų palyginimo portalų. Jos supaprastina pajamų ir išlaidų stebėjimo, taupymo, investavimo ir apsipirkimo procesą, kas gerokai palengvina visą taupymo procesą.

Programėlės taupymui

Pinigų taupymo programėlės gali būti labai naudingos siekiant sutaupyti pinigų. Kai kurios programėlės gali automatiškai pervesti dalį pinigų į santaupas. Kitos gali padėti sekti išlaidas, nustatyti biudžetą arba priminti apie neapmokėtas sąskaitas. Nesvarbu kokie yra jūsų taupymo tikslai ir pasirinkta strategija, surasti tinkamą mobiliąją programėlę, kuri padės siekti šių tikslų šiandien yra labai paprasta.

Kainų palyginimas ir apsipirkimas internetu

Internete lengva palyginti skirtingų prekių ir paslaugų kainas bei surasti akcijų bei nuolaidų. Kiekvieną kartą prieš apsiperkant reikėtų palyginti skirtingų elektroninių parduotuvių siūlomas kainas.

Taupymo psichologija

Kad taupymas būtų efektyvumas ir leistų pasiekti išsikeltų finansinių tikslų, taupyti reikia nuolatos ir su vienodu reguliarumu. Jei nesate įpratę optimaliai tvarkyti savo asmeninių finansų, taupymas neišvengiamai gali tapti psichologiniu iššūkiu. Kad taupymas netaptų psichologine našta, svarbu turėti tinkamą nusiteikimą.

Egzistuoja daug psichologinių kliūčių, trukdančių taupyti pinigus. Tai gali būti pagunda išlaidauti ar noras prioritetą teikti malonumui dabar, o ne finansinei naudai ateityje. Svarbu pripažinti psichologines problemas ir bandyti jas spręsti, o ne nuo jų bėgti.

Kad išvengti tokių kliūčių, svarbu ugdyti taupymo mąstyseną. Tai reiškia, kad reikia keisti požiūrį į pinigus, vartojimo bei laiko perspektyvą, iš kurios vertinami pinigai ir priimami finansiniai sprendimai. Pavyzdžiui, ugdant taupymo mąstyseną, į pinigus reikia žiūrėti kaip į ilgalaikę priemonę finansiniams tikslams pasiekti, o ne tik kaip į pirkimo priemonę.

Finansinis švietimas atlieka svarbų vaidmenį ugdant taupymo mąstyseną ir kultūrą. Jis suteikia žmonėms žinių ir įgūdžių išmintingai valdyti pinigus, priimti pagrįstus finansinius sprendimus ir suprasti taupymo ir investavimo svarbą. Niekada ne per anksti ir ne per vėlu plėsti savo finansinį raštingumą. Tam tikslui galite pasikelti internetinius kursus, podkastus, straipsnius ar tinklaraščius.

Apibendrinimas

Apibendrinant galima teigti, kad taupant pinigus reikia gebėti tinkamai įvertinti savo asmeninius finansus, sudaryti biudžetą, išsikelti finansinius tikslus ir naudotis nuosekliai laikytis užsibrėžtos taupymo strategijos. Norint padidint savo santaupas bent dalį jų galima investuoti. Tai leis potencialiai greičiau pasiekti užsibrėžtų finansinių tikslų, nes sutaupyti pinigai bus įdarbinami.

Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo